Pożyczka a leasing

Kredyty nadal są bardzo popularne, chociaż coraz częściej pojawia się zainteresowanie leasingiem. Jest to konkurencja również dla pożyczki. Z roku na rok pojawia się większe zainteresowanie formą leasingową, choć czasami ciężko jest zdecydować co będzie lepsze.

Istotne cechy leasingu

Leasing to specyficzna forma finansowania, w której firma leasingowa przekazuje drugiej stronie prawo do użytkowania danej rzeczy, np. samochodu. W umowie leasingowej jest ściśle określony czas użytkowania, jak również związane z tym raty leasingowe, zazwyczaj miesięczne. Coraz częściej jest to korzystna forma, co ciekawe już nie tylko dla przedsiębiorców, ale także dla osób prywatnych. Leasing opiera się na tym, że właścicielem danej rzeczy, przedmiotu pozostaje leasingodawca. To do jego obowiązków należą odpisy amortyzacyjne. Z kolei druga strona umowy ma możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów: rat, opłaty wstępnej, potencjalnego wykupu, a także wydatki związane z eksploatacją użytkowanej rzeczy, np. pojazdu.

Pożyczka leasingowa podstawowe cechy

Jest podobna do kredytu bankowego. Oferują ją, tak jak leasing, firmy leasingowe. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę, że przedsiębiorca ma możliwość wykonywania odpisów amortyzacyjnych. Jest też uprawniony do wliczania prowizji, odsetek z rat, przynajmniej w części, wydatków które są związane z użytkowaniem samochodu. Umowy nie ograniczają sztywne przepisy. Strony są związane jedynie ustaleniami jakie obowiązują w firmie oraz jakie zostały zawarte w umowie. Takie rozwiązanie to jednocześnie powód do obniżenia zdolności kredytowej.

Co lepiej wybrać?

W obecnej sytuacji ciężko się zdecydować, co jest lepsze. Leasing ma swoje plusy jeżeli chce się szybko spłacić pojazd użytkowany w firmie oraz chce się uzyskać korzyści podatkowe. Jednocześnie jest to dobre rozwiązanie dla podatników VAT i ma tę zaletę, że nie obniża posiadanej zdolności kredytowej. W przypadku pożyczki do takiego obniżenia dochodzi. Jednocześnie pożyczka lepiej sprawdzi się, gdy nie jest się płatnikiem VAT oraz gdy chce się mieć dłuższy okres kredytowania. Wpływa on na staranie się o mniejsze raty.