Giełda, jak działa?

Zanim zaczniesz grać na giełdzie powinieneś wiedzieć, jak dokładnie działa. W przedziwny razie giełda, jak działa będzie dla Ciebie sekretem i nigdy nie zaczniesz zarabiać pieniędzy na inwestowaniu.

Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że obecnie nie istnieje jedna ogólna giełda, lecz ich rodzajów jest kilka: towarowe, handlujące produktami wszelkiego rodzaju od produktów spożywczych przez metale szlachetne, po elektronikę i przemysł metalowy; walutowe, na których handluje się walutami i zarabia na nich oraz papierów wartościowych, która bywa przedmiotem największego zainteresowania. W zależności od rodzaju giełdy inne są przedmioty, w które się inwestuje, inne rodzaje inwestycji, jednak niezależnie od tego liczy się na zysk. Odpowiadając na pytanie giełda, jak działa można z powodzeniem powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju miejsce, choć niekoniecznie namacalne, posiadające adres, na którym spotkać mogą się spółki poszukujące kapitału i inwestorzy mający kapitał, a do tego chcący go szybko zwiększyć.

Motywy spółki, która wchodzi na giełdę to właśnie poszukiwanie dodatkowych funduszy (kapitału) na rozwój, na kolejne przedsięwzięcia, na działanie. Inwestorzy mogą widzieć w tym szansę na wzbogacenie się, dlatego mogą być zainteresowani zakupem akcji spółki. Dają kapitał, firma akcje i tym samym udział w generowanych zyskach. Kapitał jest jednocześnie inwestowany właśnie na rozwój. Jeżeli branża jest rozwojowa, np. technologiczna, można spodziewać się szybszego przyrostu środków finansowych na koncie każdego z uczestników giełdowej transakcji. Na giełdzie znajdują się liczne spółki, a wysokość cen akcji jest różnorodna i zależy przede wszystkim od popytu oraz podaży, jakie panują na rynku. To oznacza, że giełda jest miejscem alokacji kapitału, a zysk mają obie strony. Zazwyczaj zmienia się to z dnia na dzień, chociaż przy stabilnych warunkach gospodarczych nieznacznie. Duże załamania rynku i milionowe straty nie są tak częste, jak czasami mogłoby się wydawać.